Blisko 380 małych pacjentów z Oddziału Intensywnej Terapii Noworodka wymagających wsparcia w żywieniu skorzystało z bezcennego daru jakim jest kobiece mleko gromadzone w Banku Mleka Kobiecego Szpitala UJASTEK. Od początku działalności (maj 2016 r.),  Bank zarejestrował 127 Honorowych Dawczyń Mleka, od których przyjął łącznie 740 330 mililitrów mleka kobiecego.

Dlaczego działalność Małopolskiego Banku Mleka przy Szpitalu Ujastek jest ważna?

Bank Mleka Kobiecego oferuje pomoc dla matek, które nie mogą karmić noworodków własnym mlekiem z różnych przyczyn zdrowotnych. Dzięki gromadzeniu przebadanego mleka Szpital wyrównuje szanse wcześniaków na zrównoważony rozwój poprzez dostęp do naturalnego, najzdrowszego pokarmu – mleka kobiecego, ponieważ to do nich trafia mleko z Banku.

Bank Mleka Kobiecego to nowoczesne laboratorium non-profit, które zajmuje się:

  • zapraszaniem do współpracy mam karmiących piersią, przyjmowaniem mleka od uprzednio zarejestrowanych Honorowych Dawczyń Mleka (zdrowych, karmiących naturalnie mam, które chcą się podzielić nadwyżkami swojego mleka),
  • badaniem i pasteryzacją przyjętego pokarmu,
  • przechowywaniem i przekazywaniem mleka potrzebującym dzieciom (głównie wcześniakom),
  • edukacją rodziców i pracowników medycznych w zakresie laktacji i promowaniem karmienia naturalnego.

Kto może zostać Honorową Dawczynią Mleka?

Honorową dawczynią mleka może zostać, każda zdrowa kobieta, która jest w laktacji oraz dysponuje nadwyżkami mleka. Często są to mamy wcześniaków, które odciągają mleko dla swoich dzieci. Ponieważ wcześniaki potrzebują małych ilości mleka na jedno karmienie, pozostałą ilość mleka matki mogą zamrozić dla swojego dziecka albo przekazać do Banku Mleka Kobiecego.

Gorąco zachęcam wszystkie mamy, które mogą by oddawały  nadwyżki swojego mleka do Banku Mleka Kobiecego. Drogie Mamy, pamiętajcie, że dzięki WAM jakieś maleństwo będzie zdrowo rosło, dając radość i szczęście swoim rodzicom. I to jest niesamowite – mówi Honorowa Dawczyni.

To dar serca Mamy dla Mamy

Mleko matki jest niezwykle ważne i cenne dla prawidłowego rozwoju dzieci. Badania naukowe potwierdzają jego unikalne właściwości zdrowotne o działaniu krótko i długoterminowym. Beneficjentami Banku Mleka są w pierwszej kolejności najmniejsi pacjenci – wcześniaki i noworodki, które z różnych przyczyn losowych i zdrowotnych nie mogą otrzymać mleka swojej mamy, a dla których pokarm naturalny ma znaczenie terapeutyczne. Mleko kobiece jest substancją biologicznie „żywą”, która dostarcza tym najmniejszym siły do walki o przetrwanie.

Gdzie zainteresowanie kobiety mogą szukać informacji na temat Banku Mleka?

Wszystkie Panie, mieszkanki Krakowa zainteresowane oddaniem mleka zapraszamy do odwiedzenia naszej strony internetowej: www.bankmleka.ujastek.pl oraz do bezpośredniego kontaktu telefonicznego z Bankiem Mleka przy Szpitalu Ginekologiczno-Położniczym UJASTEK, tel. 536 099 993.

Drogie mamy, gorąco zachęcamy: karmcie swoje dzieci i przekazujcie nam swoje nadwyżki mleka. To dzięki wam Bank Mleka Kobiecego może istnieć i to dzięki wam zwiększamy szanse na to, że nasi najmłodsi podopieczni będą mogli być karmieni tym, co najcenniejsze – mlekiem kobiecym, będą dzięki temu zdrowo się rozwijać, mniej chorować, dając radość i szczęście swoim rodzicom. Za tę solidarną postawę mamy względem drugiej mamy serdecznie Wam dziękuję – dr Beata Rzepecka-Węglarz.

Bank Mleka Kobiecego w Krakowie powstał dzięki współpracy z Fundacją Bank Mleka Kobiecego i konsultantem ds. neonatologii woj. małopolskiego prof. Ryszardem Lauterbachem.