Jak dowiedziała się Pani o istnieniu Banku Mleka Kobiecego?

Dokładne informacje o Banku Mleka znalazłam w internecie, jednak już wcześniej miałam wiedzę o tym, że istnieje taki Bank przy Szpitalu Ujastek w Krakowie. Obserwowałam ich stronę internetową. Jestem również na facebooku w grupie mam ściągających mleko. Tam uzyskałam niezbędne wskazówki o tym jak zaoferować swoją pomoc.

Dlaczego zdecydowała się Pani zostać honorową Dawczynią?

Każdego dnia miałam ok. 170 ml nadwyżek mleka i w ten sposób zaczęły powstawać duże zapasy w postaci 11 litrów. Obawiałam się, że to mleko może się zmarnować, bo każda zamrażarka ma swoją pojemność. Doszłam do wniosku, że nie warto gromadzić aż takich zapasów, a przy okazji mogę pomóc innym mamom w potrzebie. 
Dlatego zdecydowałam się na kontakt z Bankiem na oddawanie mleka i pomoc małym wcześniaczkom.

Cieszę się że podjęłam tę decyzję w odpowiednim czasie, ponieważ skierowano mnie na badania rekrutacyjne. Proszę pamiętać o tym, że Bank Mleka nie przyjmuje pokarmu od mamy, która nie jest przebadana. Dzięki temu mamy pewność, że nasz pokarm jest bezpieczny.

Jak to się stało, że została Pani mamą KPI?

Próbowałam karmić piersią, bardzo chciałam, ale niestety ssanie u maleństwa było nieefektywne, mały się nie najadał. Wydawało mi się, że wszystko jest ok, ale maleństwo nie przybierało na wadze. Stwierdziłam, że skoro mam się stresować, a on nie najadać, to będę dla niego odciągać mleko i mu podawać. To był klucz – jak zaczęłam go karmić swoim mlekiem – oddzielnie, w butelce to przybierał na wadze książkowo.

A ile razy dziennie odciąga Pani pokarm?

Na początku to było 8 razy na dobę. Teraz zmniejszyłam do 6 i jeszcze mam nadwyżkę.

Jak dużo czasu poświęca Pani na odciąganie pokarmu?

Odkąd zainwestowałam w laktator podwójny jest to każdorazowo 15 minut pracy, zatem o połowę mniej niż przy laktatorze pojedynczym, który miałam przez pierwsze 3 miesiące. Jest to spore udogodnienie. Ściągam pokarm już tak 7 miesięcy. To ciężka praca wbrew pozorom, ale warto ponieważ pokarm mamy to najlepsze, co możemy dać swojemu dziecku.

Co by Pani powiedziała innym mamom, jakby Pani je zachęciła do zostania Honorowymi Dawczyniami Mleka?

Kochane mamy wiecie dobrze że warto pomagać, a mleko kobiece jest niezwykle wartościowe. Myślę że zachęta może być podobna jak do honorowego oddawania krwi. Nigdy nie wiadomo czy sami nie będziemy tego potrzebować. Rekrutacja i cały przebieg oddawania mleka jest bardzo prosty, więc w łatwy sposób przy nadwyżkach mleka można pomóc wcześniakom, których śmiało można nazwać małymi wojownikami.

 

Droga Mamo,

Więcej informacji nt. działalności Banku Mleka Kobiecego znajdziesz na stronie bankmleka.ujastek.pl

Jeśli masz dodatkowe pytania i/lub chcesz zostać Honorową Dawczynią Mleka Kobiecego: zadzwoń (tel. 536 099 993) lub napisz (m.jarosz@ujastek.pl) do Koordynatora Banku Mleka Kobiecego (Magdaleny Jarosz)